Tizennyolc hónappal ezelőtt jelentette be az Alpina, hogy a sokak által szentségtörésnek tartott, hibrid hajtáslánccal szerelt BMW i8-asból készített egy lényegesen erősebb kivitelt. Ám a modell sosem jutott el a gyártásig. Most azt is megtudhatjuk, miért.
A gyári állapotában az i8-asban egy 1,5 literes, háromhengeres turbómotor dolgozott. Az Alpina azonban úgy döntött, ezt az erőforrást egy ugyanolyan 2 literes, négyhengeres turbós egységre cseréli, mint ami a BMW M135i-ben is dolgozik. Ezt csatlakoztatták az elektromos motorokhoz, így a teljes hajtáslánc együttes teljesítménye az eredeti 374 lóerőről 462-re növekedett, ami mellé 700 newtonméter forgatónyomatékot képes leadni az autó.
Andreas Bovensiepen, az Alpina vezetője a BMW Blognak nyilatkozva fellebbentette a fátylat számos problémáról, melyekkel a gyárnak szembe kellett néznie a fejlesztés során. És amelyek végül megakadályozták, hogy elkezdjék a kocsi sorozatgyártását.
Kezdetnek mindjárt komoly nehézséget jelentett a hűtés kérdése. Így az Alpinának nemcsak a gyári intercoolert kellett nagyobbra cserélnie, de az első lökhárítóba két további egységet is be kellett építenie, hogy biztosítani tudja a motor- és a váltóolaj hűtését.
Emellett az Alpina azzal is kénytelen volt szembesülni, hogy az i8-as hatsebességes automata váltója képtelen volt megbirkózni az új motor jelentette megnövekedett teljesítménnyel. Így az M135i-ből emelték át a nyolcgangos Aisin automatát.
Ám az új motor és váltó jelentette súlytöbblet azt eredményezte, hogy a cégnek teljesen át kellett terveznie és meg kellett erősítenie az alváz hátsó részét. Az Alpina i8 nagyjából 100 kilóval gyarapodott az építés során. Ennek köszönhetően ismét töréstesztnek kellett volna alávetni a kocsit, ami újabb akadályt jelentett a vállalat számára.
A BMW Blognak adott interjúból kiderül, hogy a legnagyobb nehézséget a szoftveres megoldások okozták. A gyári háromhengeres motor kicserélésével egyidejűleg az Alpinának az egész szoftvert át kellett dolgoznia, hogy tökéletesen megfeleljen a négyhengeres erőforrás igényeinek. Ez azonban egy rendkívül időigényes, és nem utolsósorban roppant drága feladat lett volna. Így a cég végül úgy döntött, nem éri meg tovább folytatni a projektet.
Igaz, ez a történet némiképp ellentmond Bovensiepen egy korábbi interjújával, amelyet a Jalopniknak adott. Akkor a szakember úgy nyilatkozott, a négyhengeres i8-as projektjének leállítását maga a BMW kérte, mivel a bajor gyártó attól tartott, hogy az Alpina verziója nem tenne jót a BMW i-széria „környezetbarát” identitásának.